Дайджест законодавчих змін і новацій в енергетиці

 • Закон про «зелені» аукціони прийнято, перші торги мають відбутися до кінця року
 • НКРЕКП спростила отримання ліцензій на постачання електроенергії на новому ринку
 • Укртрансгаз заявляє про істотне скорочення небалансів на ринку газу протягом березня
 • Продовження дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки спростили

Ухвалено закон про «зелені» аукціони

Верховна Рада України на засіданні 25 квітня ухвалила закон щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яким запроваджуються «зелені» аукціони.

Згідно з документом, запровадження аукціонів почнеться 1 липня 2019 року, а перший аукціон має відбутися не пізніше 31 грудня поточного року. Однак о цього часу ще має бути прийнято супутнє законодавство, зокрема щодо порядку проведення торгів).

З 2020 року участь в аукціонах буде обов’язковою для проектів сонячних електростанцій потужністю понад 1 МВт, вітрових — понад 5 МВт.

Як зазначили у Держенергоефективності, закон також вирішує цілий комплекс факторів розвитку відновлюваної енергетики:

 • оптимізація «зелених» тарифів (збережено тариф на електроенергію з біомаси та біогазу);
 • видача технічних умов на приєднання об’єктів відновлюваної енергетики до мереж (для СЕС — 2 роки, для ВЕС — 3 роки);
 • збережено надбавку до 10% до тарифу за використання українського обладнання;
 • передбачено необхідність розробки механізму стимулювання встановлення електроакумулюючого обладнання.

Аналіз закону читайте у подальших номерах.

Українську промисловість стимулюватимуть до енергоефективності

Розроблено механізм стимулювання промислових підприємств до енергоефективності.

Підприємство, що провело енергоаудит або впровадило енергоменеджмент, зможе взяти кредит на енергоефективні та «зелені» проекти. Отримавши економію енерговитрат, компанія одержить компенсацію від держави.

Така компенсація передбачається у вигляді повернення частини коштів з оплаченого податку на СО2, як у провідних європейських країнах (Данія, Фінляндія, Швеція).

Крім того, за підтримки уряду Німеччини Проект GIZ «Консультування підприємств щодо енергоефективності» здійснює пілотні енергоаудити на понад 60 підприємствах.

Також за підтримки німецького уряду в Україні створили мережі енергоефективних підприємств:

 • перша мережа у Львові об’єднує 11 підприємств різних галузей;
 • друга мережа у Києві — 12 хлібопекарських підприємств;
 • третя — 14 компаній у сфері виробництва будматеріалів.

У рамках цих мереж підприємства зможуть впроваджувати енергоефективні заходи, обмінюватися досвідом та отримувати кваліфіковану експертну підтримку.

Спрощено отримання ліцензії на виробництво електроенергії на новому ринку

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), спростила отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії на новому ринку електричної енергії, який починає діяти з 1 липня 2019 року.

Суб’єкти господарювання, які провадять діяльність з виробництва електричної енергії на підставі ліцензій, виданих до дня набрання чинності Законом України «Про ринок електричної енергії», і планують продовжувати таку діяльність і на новому ринку, мають отримати нові ліцензії з виробництва електроенергії відповідно до вимог глави 1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, яка введена в дію з 01.04.2019.

З метою спрощення процедури отримання ліцензій діючими ліцензіатами НКРЕКП ухвалила постанову №581 від 22.04.2019 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії».

Якщо суб’єкт господарювання відповідає критеріям, викладеним у схемі 1, то для отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії з дати початку дії нового ринку (1.07.2019) здобувач до заяви про отримання ліцензії додає лише:

 1. відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії за формою, наведеною в додатку 2 до Ліцензійних умов;
 2. заяву про анулювання чинної на момент звернення ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії з дати набрання чинності новою ліцензією.
Схема 1

Обсяг небалансів на ринку газу від початку добового балансування скоротився у 6 разів

Укртрансгаз за підсумками першого місяця роботи ринку природного газу в режимі добового балансування заявив про значне скорочення небалансів.

Зокрема, загальний обсяг негативних добових небалансів у березні склав 336 млн кубічних метрів природного газу або 3,1 млрд грн з ПДВ. Серед них 172 млн кубометрів або 1,6 млрд грн — небаланси операторів газорозподільних мереж (ГРМ), и 164 млн куб. м або 1,5 млрд грн — небаланси замовників послуг транспортування.

Для порівняння: в режимі місячного балансування загальний обсяг негативних небалансів у грудні 2018 року становив 2,6 млрд куб. м, у січні 2019 р. — 2,9 млрд куб. м, у лютому — 1,7 млрд куб. м.

Загальний обсяг негативних небалансів за результатами березня точніший приблизно в 6 разів.

При цьому загальний обсяг позитивних добових небалансів за березень склав 241 млн куб. м природного газу або 1,9 млрд грн. У порівнянні з груднем 2018 року (2,0 млрд куб. м), січнем (2,3 млрд куб. м) та лютим (0,6 млрд куб. м) 2019 року точність розрахунків також підвищилася у понад 6 разів.

Згідно з розділом XIV Кодексу газотранспортних систем оператор ГТС здійснює купівлю у замовника, а замовник продаж оператору ГТС природного газу в обсягах позитивного добового небалансу; оператор ГТС має здійснити продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора ГТС природного газу в обсягах негативного добового небалансу.

Спрощено продовження дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки

Уряд удосконалив Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Зазначено, що строк дії такого дозволу становить 5 років, а продовження залежить від порушень його умов протягом цього терміну.

Якщо під час строку дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки роботодавцем не порушено його умов, строк дії такого дозволу продовжується на наступні 5 років на підставі заяви роботодавця, поданої за формою згідно з додатком 5 до порядку видачі таких дозволів, та оригіналу дозволу.

Якщо ж протягом дії дозволу роботодавцем порушено його умови, зокрема не дотримано вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки чи допущено виникнення аварій та/або пов’язаних з виробництвом нещасних випадків під час виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у дозволі, строк дії такого дозволу продовжується на підставі зазначеної заяви, оригіналу дозволу і нового позитивного висновку експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт.

Строк видачі (продовження строку дії) дозволу або повідомлення роботодавця, виробника або постачальника про відмову у його видачі (продовженні строку дії) становить 10 робочих днів з дня отримання документів, зазначених у пункті 9 цього Порядку (у разі продовження строку дії дозволу — документів, зазначених в абзацах п’ятому і шостому пункту 15 цього Порядку).